Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/7461
Title: A dedicated server design for physical web applications
Other Titles: Fiziksel web uygulamalarına adanmış sunucu tasarımı
Authors: Abdennebi, Anes
Advisors: Ayav, Tolga
Keywords: Physical Web applications
Web servers
Parallella
Server design
Raspberry Pi
Publisher: Izmir Institute of Technology
Source: Abdennebi, A. (2019). A dedicated server design for physical web applications. Unpublished master's thesis, İzmir Institute of Technology, İzmir, Turkey
Abstract: With the huge impressive technological improvements the world is witnessing where giants like Facebook, Google, Apple, Microsoft and other technology companies are offering different services to millions of clients, services which don’t take usually more than seconds to be within the users’ devices besides the Physical Web applications that makes things interacts, having entities and can be reached based on the proximity context without omitting the incoming IoT infrastructure that would make 20.4 billion devices connected by 2020, the amount of data transferred, and services provided will be enormous and along with that, the big energy consumer standing behind providing clients with the needed data and services instantly, the web servers. Although it has a magnificent performance and responds to billions of queries and requests, however, there is still a crucial point which must be highlighted, the remarkable amounts of energy consumption by these servers. Therefore, this work is proposing a new approach in order to reduce the energy consumption in such a scenario where the 18-core energy efficient computer Parallella board will be used in order to create an energy efficient server that can offer many services triggered by various devices or any ordinary web requests across any environment and to prove also that using a cluster of Parallella supercomputers may perform as other similar servers dealing with web content (e.g. Raspberry Pi server). We will show how would these boards work under low energy feeding where users can access a web content hosted on a Parallella cluster. The source codes of the project are available on GitHub.
Facebook, Google, Apple, Microsoft ve diğer teknoloji şirketleri devlerin milyonlarca müşteriye farklı hizmetler sunmaktadır. Kullanıcıların içinde olmaları genellikle birkaç saniyeden uzun sürmeyen servislere tanıklık ediyor. Her şeyi etkileşime sokan, varlıklara sahip olan ve yakınlık bağlamına göre ulaşılabilen Fiziksel Web uygulamalarının yanı sıra, 2020'de bağlanan 20.4 milyar cihazı yapacak olan IoT altyapısını kaldırmadan, aktarılan veri miktarı ve sağlanan hizmetler çok büyük olacaktır. ve bununla birlikte, müşterilere anında ihtiyaç duyulan veri ve hizmetleri, web sunucularını sağlamanın arkasında duran büyük bir enerji tüketicisidir. Her ne kadar muhteşem bir performans gösterse ve milyarlarca soruyu ve HTTP talebi yanıtlıyor olsa da, bu sunucular tarafından dikkat çeken önemli miktarda enerji tüketimi vurgulanmalıdır. Bu nedenle, bu çalışma, enerji tüketimini azaltmak için 18 çekirdekli enerji verimli bilgisayar Parallella kartının çeşitli cihazlar tarafından tetiklenen birçok hizmeti sunabilecek enerji verimli bir sunucu oluşturmak için kullanılacağı bir senaryoda enerji tüketimini azaltmak için yeni bir yaklaşım önermektedir. Ayrıca, Parallella kümesini kullanılarak web içeriği ile ilgili diğer benzer web sunucuları gibi çalışabileceğini de kanıtlanmaktadır. Bu panoların, kullanıcıların Parallella kümesinde barındırılan bir web içeriğine erişebilecekleri düşük enerji beslemesi altında nasıl çalışacağını gösterilecektir. Projenin kaynak kodları GitHub'ta mevcuttur.
Description: Thesis (Master)--Izmir Institute of Technology, Computer Engineering, Izmir, 2019
Includes bibliographical references (leaves: 48-49)
Text in English; Abstract: Turkish and English
URI: https://hdl.handle.net/11147/7461
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri
Sürdürülebilir Yeşil Kampüs Koleksiyonu / Sustainable Green Campus Collection

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
T001896.pdfMasterThesis2.26 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

268
checked on Apr 8, 2024

Download(s)

316
checked on Apr 8, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.