Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/6984
Title: Presenting the concept of 'Right to the City' to children through participatory methods applied in NGO's
Other Titles: "Kent Hakkı" kavramını katılımcı yöntemleri kullanan STK'lar aracılığı ile çocuklara tanıtmak
Authors: Karakuş, Bilge
Advisors: Yılmaz, Ebru
Keywords: Right to the city
Children's participation
Children's rights
Social consciousness
Responsibility
Publisher: Izmir Institute of Technology
Source: Karakuş, B. (2018). Presenting the concept of 'Right to the City' to children through participatory methods applied in NGO's. Unpublished master's thesis, Izmir Institute of Technology, Izmir, Turkey
Abstract: Children are a social group that are excluded from decision making and participation processes in the city. They are mostly considered either incapable to think reasonably or naive to participate in large scale processes. On the other hand, they are expected to be reasonable citizens for the future to create better cities and communities. Between these controversies, this thesis suggests a way, which is presenting the concept of right to the city to children through participatory methods. The aim of the thesis is to search the methods of increasing an awareness of right to the city, participation, social consciousness, responsibility and rights in children. Regarding the aim, a workshop series is conducted with a children group under child development specialist's supervision in a local non-governmental organization (NGO) in Çiğli district of İzmir. The NGO constitutes a media to reach children and provide a participatory ground for the presentation of these concepts. The case study reveals that continuous workshops make a progress in knowledge of right to the city, in children's participation skills and interest in taking responsibility about the city. It is understood that when they are given an information about their right to the city and a chance to participate, they will produce their own ideas to tell about their city.
Çocuk, kentte karar verme ve katılım süreçlerinden dışlanan sosyal bir gruptur. Çoğunlukla, çocukların ya makul düşünmeyecek kadar yetersiz ya da büyük ölçekli bir katılım sürecine katılmak için oldukça naif oldukları düşünülmektedir. Öte yandan, çocukların gelecekte daha iyi kentler ve toplumlar yaratmak için makul vatandaşlar olmaları beklenmektedir. Bunun üzerine, bu tez çocuğa 'kent hakkı' konseptini tanıtmayı bir yol olarak önermektedir. Bu tezin amacı çocukta kent hakkı, katılım, sosyal bilinç, sorumluluk ve hak kavramlarına dair bir bilinç yaratmanın yöntemlerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, İzmir'in Çiğli ilçesindeki bir yerel sivil toplum kuruluşunda, bir çocuk gelişim uzmanı gözetiminde, çocuklarla bir atölye serisi gerçekleştirilmiştir. Sivil toplum kuruluşu, çocuklara ulaşmak ve onlara bu kavramları tanıtmak için katılımcı bir zemin oluşturmaktadır. Alan araştırması; atölye çalışmaları ile, kent hakkı bilgisini artırmak konusunda çocukların gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Çocuklar kent hakları ile ilgili bilgilendirildiklerinde ve katılımları için fırsat bulduklarında, bu konuda kendi fikirlerini üretebileceklerdir.
Description: Thesis (Master)--Izmir Institute of Technology, Architecture, Izmir, 2018
Includes bibliographical references (leaves: 157-165)
Text in English; Abstract: Turkish and English
URI: http://hdl.handle.net/11147/6984
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
T001750.pdfMasterThesis7.34 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

90
checked on Jun 10, 2024

Download(s)

118
checked on Jun 10, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.