Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/4867
Title: BIM execution process of construction companies for building projects
Other Titles: İnşaat firmalarının bina projeleri için yapı bilgi modelleme sistemleri uygulama süreci
Authors: Gerçek, Bilge
Advisors: İlal, Mustafa Emre
Günaydın, Hüsnü Murat
Tokdemir, Onur Behzat
Keywords: Project management
Building Information Modeling
Construction projects
Architecture
Publisher: İzmir Institute of Technology
Source: Gerçek, B. (2016). BIM execution process of construction companies for building projects. Unpublished master's thesis, İzmir Institute of Technology, İzmir, Turkey
Abstract: Building Information Modeling (BIM) is an emerging concept in architecture, engineering and construction (AEC) industry promising to replace traditional 2D based construction documentation and management procedures and to reduce rework and cost in project execution. The level of information that could be assigned to building objects in BIM technologies could provide vast amounts of benefits to construction projects throughout projects’ life-cycle. Implementation of BIM, however, requires strategic planning to enable achieving these potential benefits. Industry-wide and organizational implementation guidelines and standards have been published around the world either to encourage organizations to adopt BIM or to present the minimum requirements to be followed where BIM implementation is a statutory obligation. In contrast, BIM implementation and/or deliverables has not been mandated by government or organizations yet in Turkey, therefore organizations which plan to adopt BIM processes have to develop their own implementation plans. The purpose of this study is to provide guidance in BIM implementation for construction companies particularly during the construction phase of the building projects. BIM standards and guidelines, and studies related to BIM implementation have been reviewed and important aspects of implementation have been identified. A case study of BIM implementation at a large construction company in Turkey to conduct quantity takeoff and cost estimation are presented and unique challenges of BIM implementation in Turkish AEC industry are discussed.
Yapı Bilgi Modelleme (YBM) yapı sektöründe geleneksel olarak kullanılan iki boyutlu proje sunum yöntemlerinin ve buna bağlı yönetim süreçlerinin yerini almakta olan ve yapı projelerinde verim artışı sağlayabilen bir teknolojidir. Yapı bileşenlerine atanabilen kapsamlı yapı bilgisi projelerin yaşam döngüsü süresince pek çok farklı kullanım alanında fayda sağlamaktadır. İçerdikleri yüksek detayda veri nedeniyle YBM uygulamalarından bu faydaların sağlanabilmesi için stratejik planlama gerekir. Dünyada endüstri çapında ve firma bazında YBM uygulamalarına yönelik pek çok kılavuz ve standart metin, YBM kullanımının arttırılması ya da YBM kullanımının yasal zorunluluk olduğu durumlarda asgari uygulama gereksinimlerinin tanımlanması için yayınlanmıştır. Türkiye’de ise YBM kullanımı henüz herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından zorunlu kılınmamıştır, ilgili kılavuz ve standart metinler yayınlanmamıştır. Bu nedenle YBM teknolojisinden faydalanmak isteyen firmalar kendi standartlarını geliştirmek zorundadır. Bu çalışmanın amacı bina projelerinin inşaat aşamasında YBM uygulaması yapmayı planlayan inşaat firmalarına yardımcı olmaktır. Bunu sağlamak için yayınlanmış YBM kılavuz ve standart metinleri ile YBM konusunda yapılmış akademik çalışmalar incelenmiştir. Türkiye’de faaliyet gösteren büyük bir inşaat firmasında metraj ve maliyet tahmini alanında kullanılan YBM uygulamaları vaka çalışması olarak sunulmuş ve Türk yapı sektöründe YBM uygulamalarına ilişkin zorluklar tartışılmıştır.
Description: Thesis (Master)--İzmir Institute of Technology, Architecture, İzmir, 2016
Full text release delayed at author's request until 2019.06.24
Includes bibliographical references (leaves: 109-119)
Text in English; Abstract: Turkish and English
xiii, 125 leaves
URI: http://hdl.handle.net/11147/4867
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
T001525.pdfMasterThesis2.91 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

276
checked on Apr 15, 2024

Download(s)

646
checked on Apr 15, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.