Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/4331
Title: Collection and classification of JavaScript libraries included in website
Other Titles: Web sitelerinde yer alan JavaScript kütüphanelerinin toplanması ve sınıflandırılması
Authors: Atıcı, İrem
Advisors: Tuğlular, Tuğkan
Keywords: HTML
JS_Librarian
Publisher: Izmir Institute of Technology
Source: Atıcı, İ. (2015). Collection and classification of JavaScript libraries included in website. Unpublished master's thesis, İzmir Institute of Technology, İzmir, Turkey
Abstract: Over the past years, web development processes have been improved incredibly with the fact that websites and web applications became extremely useful and beneficial in several different areas such as business, education, e-commerce, entertainment etc. At the same time, web development tools and technologies have been improved to be able to develop more creative and interactive websites and web applications. Therefore, a wide variety of methods, tools and languages for developing websites and web applications are available for the web developers nowadays. In this thesis, JavaScript among all of the web development technologies is analyzed with the hope of contributing web development processes. A prototype named JS_Librarian has been developed for this thesis with the purpose of collection and classification of JavaScript libraries included in websites. The application accepts website URLs as input. After it receives URLs, it makes request to the webpages of the website and retrieves the HTML code. Then JavaScript code is extracted from the HTML code, so the basic process of information retrieval is achieved in this way. After the information retrieval process, JavaScript codes are analyzed and selected classification methods are applied to the URLs that are residing in the system. At the end of the study, JavaScript libraries have been classified based on specified website categories and the retrieval reports from the application represents that class of JavaScript libraries used in websites may vary according to categories of websites.
Yıllar ilerledikçe, web sitelerinin ve uygulamalarının çok çeşitli alanlarda, iş, eğitim, e-ticaret, eğlence gibi, oldukça kullanışlı hale gelmesi gerçeği ile web geliştirme süreçleri hızlı bir şekilde ilerleme göstermiştir. Aynı zamanda, daha yaratıcı ve dinamik web siteleri ve uygulamaları geliştirebilmek adına, web geliştirme araçları ve teknolojileri de ilerleme göstermektedir. Bu sebep ile günümüzde, web geliştiriciler için çok fazla sayıda yöntem, araç ve yazılım dili bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, web geliştirme süreçlerine katkıda bulunabilmek umudu ile bu teknolojilerden biri olan JavaScript incelenmektedir. Bu tez için JS_Librarian adında bir uygulama, web sitelerinde yer alan JavaScript kütüphanelerinin toplanması ve sınıflandırılması amacına hizmet etmek üzere geliştirilmiştir. Uygulama girdi olarak web site URL’lerini kabul eder. URL’ler alındıktan sonra, web sitelerinde bulunan sayfalara istek gönderilir ve HTML kodları çağırılır. Toplanan HTML kodları arasından JavaScript kodları bulunur. Bilgi alma işleminin önemli bir kısmı bu şekilde tamamlanır. Bu aşamadan sonra, JavaScript kodları analiz edilerek, seçilen sınıflandırma metotları sistemde bulunan URL’lere uygulanır. Çalışmanın sonunda JavaScript kütüphaneleri, belirlenen web site kategorilerine göre sınıflandırılmıştır ve uygulamadan elde edilen rapor sonuçlarına göre JavaScript kütüphaneleri sınıfları web sitelerinin kategorilerine bağlı olarak çeşitlilik gösterebilmektedir.
Description: Thesis (Master)--Izmir Institute of Technology, Computer Engineering, Izmir, 2015
Includes bibliographical references (leaves: 75-77)
Text in English; Abstract: Turkish and English
x, 99 leaves
Izmir Institute of Technology
URI: http://hdl.handle.net/11147/4331
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
T001348.pdfMasterThesis1.55 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

74,508
checked on Jun 10, 2024

Download(s)

120
checked on Jun 10, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.