Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/12074
Title: Blockchain based context aware access control structure implementation for security of internet of things system
Other Titles: Nesnelerin interneti sistemlerinin güvenliği için blok zincir tabanlı bağlam duyarlı rol erişim denetim yapısı uygulaması
Authors: Kul, Aslı
Advisors: Demirörs, Onur
Erten, Yusuf Murat
Keywords: Internet of Things (IoT)
Blockchain
Context Aware Access Control
Security systems
Smart contract
Publisher: 01. Izmir Institute of Technology
Abstract: Nowadays, Internet of Things (IoT) devices, which have started to be included in our lives with the developing technology, are one of the popular working topics. While they are a means of transporting many important data in terms of usage areas, IoT devices have brought security concerns due to their being a new technology and technical limitations. The use of standard access control algorithms is insufficient for IoT environments due to their complexity and dynamism. In this study, considering the importance of sensitive critical data carried by IoT environments, Context Aware IoT Rule Based Access Control Algorithm, which is a proposed algorithm to ensure the security of interaction with IoT environments, is aimed to be integrated and used to create a reliable IoT environment by taking advantage of the security promising Blockchain technology. It is due to the use of distributed and cryptography methods that are widely used today.
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza dahil olmaya başlayan Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları popüler çalışma alanlarından biridir. Kullanım alanları itibariyle birçok önemli verinin taşınmasına aracı olurlarken henüz yeni bir teknoloji olması ve teknik kısıtlı yapılarından dolayı IoT cihazları güvenlik ile ilgili endişeleri de beraberinde getirmişlerdir. Standart erişim control algortimaları karmaşıklıkları ve dinamik olmamaları sebebyile IoT ortamları için yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada IoT cihazlarının taşıdığı hassas kritik verilerin ehemmiyeti de göz önünde bulundurularak cihazlar ile etkileşimin güvenilirliğini sağlamak için IoT ortamları için önerilen bir algoritma olan modelin yine günümüzde kullanım alanı yaygınlaşan dağıtık ve kriptografik yöntemler kullanımı sebebiyle güvenlik vadeden Blockhain teknolojisinin avantajlarından faydalanarak güvenilir bir IoT ortamı oluşturulmak amaçlanmıştır.
Description: Thesis (Master)--Izmir Institute of Technology, Computer Engineering, Izmir, 2022
Includes bibliographical references (leaves. 48-49)
Text in English; Abstract: Turkish and English
URI: https://hdl.handle.net/11147/12074
https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=CG8WvdvvxJP04Unr7Yecf7SZTtEg2tQ-s-TXeAiPj6oSt9u3s5C1HyzXZE7Ws2cC
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
10458498.pdfMaster Thesis1.07 MBAdobe PDFView/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

7,388
checked on Apr 15, 2024

Download(s)

5,734
checked on Apr 15, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.