Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/4316
Title: 2023'e doğru Türkiye'de üniversite kütüphaneleri: Mevcut durum, sorunlar, standartlar ve çözüm önerileri
Authors: Akbaytürk Çanak, Tuba
Çelik, Sönmez
Çetinkaya, İsmail
Çukadar, Sami
Güneş, Güssün
Holt, İlkay
Kaya, Ebru
Kaygusuz, Ayhan
Gürdal, Gültekin
Keywords: Üniversite kütüphaneleri
Academic Libraries--Turkey
Issue Date: 26-May-2015
Source: 2023'e Doğru Türkiye'de Üniversite Kütüphaneleri : Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri, Tuba Akbaytürk Çanak...[ve öte.]. Ankara : Yüksek Öğretim Kurulu , 2014.
Abstract: Çağın gereklerine uygun ve dünya ile rekabet edebilir bir eğitim, öğretim ve araştırma altyapısı için üniversitelerin en azından kendi alanlarında üretilen bilgiye erişebilecek ve bu bilgiyi 7/24 kullanıcılarının hizmetine sunabilecek altyapıya sahip olmaları gerekir. Bu altyapıdan yoksun bir üniversitede dünyanın bilgi ve deneyiminden yeterince yararlanılamadığı ve hatta daha önce üretilmiş bilgi ve deneyimleri tekrar üretmek üzere gereksiz yere zaman ve para harcandığı ileri sürülebilir. Oysa dünyadaki söz sahibi üniversitelere bakıldığında, bu üniversitelerin kütüphanelerine ciddi yatırımlar yaptıkları ve bu yatırımların sürdürülebilir olması için gerekli önlemleri aldıkları görülür. Örnek vermek gerekirse; Avustralya ve Yeni Zelanda üniversite kütüphanelerinin kurum başına ortalama yayın alım bütçesi 9.386.523 dolar, en düşük yayın alım bütçesi ise 5.196.342 dolardır. American Research Library (ARL) üyesi olan Amerika ve Kanada üniversitelerinde kurum başına ortalama yayın alım bütçesi 10.388.129 dolar, en düşük yayın alım bütçesi ise 3.823.732 dolardır. Kütüphane çalışanları açısından bakıldığında Avustralya ve Yeni Zelanda üniversite kütüphanelerindeki en az personel sayısı 53, Amerika ve Kanada üniversitelerindeki en az personel sayısı ise 117’dir.
Description: Bu rapor, Yükseköğretim Kurulu Üniversite Kütüphaneleri Çalışma Grubu koordinasyonu ile kütüphane çalışanlarından, kütüphane yöneticilerine, üniversite yöneticilerinden YÖK Başkanı ve YÖK çalışanlarına kadar her düzeydeki üniversite çalışanının katkısı ile oluşturulmuştur.
URI: http://hdl.handle.net/11147/4316
Appears in Collections:Library / Kütüphane

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Üniversite Kütüphaneleri Raporu.pdfRapor1.27 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item record

CORE Recommender

Page view(s)

94
checked on Dec 3, 2021

Download(s)

54
checked on Dec 3, 2021

Google ScholarTM

Check


Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.